CCIE. Co musisz wiedzieć o procesie nauki.

Witaj przyjacielu,

w tym poście chciałbym podzielić się moją wizją i moim podejściem, jak przygotować się do CCIE i pomyślnie uzyskać ten certyfikat. Moje podejście opiera się na moich wcześniejszych doświadczeniach z przygotowaniem CCIE Routing and Switching, które zarówno pisemne, jak i laboratoryjne egzaminy pomyślnie zdałem w 2015 roku i uzyskałem CCIE #49412. To subiektywne, ale działa.

zanim zaczniesz – zrozumienie

CCIE nie jest o małpce klawiatury, która wie, jak skonfigurować wszystko. Chodzi o dogłębne zrozumienie technologii sieciowych.

powinieneś mieć bardzo jasne zrozumienie, dlaczego CCIE jest dla ciebie konieczne. Na oficjalnej stronie internetowej Cisco, webinariach technicznych lub historiach sukcesu można znaleźć wiele punktów, dlaczego ludzie dążą do uzyskania tego certyfikatu. Ale ich punkt może nie być istotne dla Ciebie, jak można żyć w innych warunkach i może mieć inne cele zawodowe. CCIE oznacza, że jesteś prawdziwym ekspertem w tej dziedzinie, co obejmuje zrozumienie środowiska i przypadków biznesowych, gdzie działają technologie sieciowe i jak rozwiązują potrzeby biznesowe. W CCIE nie chodzi o małpkę z klawiaturą, która wie, jak skonfigurować wszystko. Chodzi o dogłębne zrozumienie technologii sieciowych. To pierwszy kluczowy filar.

zanim zacząłem przygotowywać się do routingu i przełączania CCIE, miałem 7 lat doświadczenia w dziedzinie sieci. 3 ostatnie lata pracowałem jako planista sieci IP w największym mobilnym OpCo na Białorusi, gdzie miałem dostęp do najnowszych technologii oraz konfiguracji i projektowania naprawdę dużej sieci. Tak więc dla mnie przygotowanie do routingu i przełączania CCIE było rewizją i strukturą mojego poprzedniego doświadczenia. Moim celem było uporządkowanie mojej wiedzy i oficjalne uznanie mnie jako eksperta w dziedzinie networkingu. Dla mnie jest to bardzo ważne, ponieważ przeprowadziłem się z Białorusi do Niemiec i nie mam zbyt wielu kontaktów na lokalnym rynku.

zanim zaczniesz – laboratorium

musisz mieć dostęp do sprzętu laboratoryjnego od samego początku. W trakcie przygotowań do egzaminu pisemnego wykonasz wiele laboratoriów, aby zapoznać się z technologiami, poleceniami i wynikami różnych poleceń. Bez dostępu do laboratorium można zapomnieć o zdaniu nawet egzaminu pisemnego, więc radzę albo znaleźć laboratorium, albo nie tracić czasu i nerwów. Opcje dotyczące praktyki laboratoryjnej i budowy laboratorium omówimy w osobnych postach.

początek badania-zobowiązanie

musisz zobowiązać się do przygotowania CCIE. Możesz zrobić to ze sobą, rodziną lub przyjaciółmi. To zależy od twoich relacji z nimi lub od twojej samodyscypliny, jeśli podejmiesz zobowiązanie wobec siebie. Proces przygotowania jest bardzo długi i trudny, a od czasu do czasu będziesz próbował wysiąść z wyścigu. Zaangażowanie pomoże Ci się nie poddawać i postępować dalej. Moja żona bardzo mi pomogła podczas przygotowań do certyfikacji routingu i przełączania CCIE, inspirując mnie i zachęcając.

Początek nauki-czas

powinieneś znaleźć czas na naukę każdego dnia. Na badanie musi być przeznaczona co najmniej jedna dwie godziny dziennie. Głównym problemem CCIE jest ilość materiału. Jest tak ogromny, że zaczniesz zapominać o pierwszych tematach, zanim dostaniesz Ostatnie. To naprawdę przerażające i możesz spróbować się poddać. Radzę Ci tylko przyspieszyć swoją edukację i spędzać na niej więcej czasu dziennie.

algorytm przygotowania

powinieneś postępować zgodnie z planem egzaminu. Nie ma jednej książki, która obejmuje wszystko, więc będziesz musiał zajrzeć do wielu źródeł. Aby wszystko było w twojej głowie maksymalnie pełne i gotowe do egzaminu, proponuję ci podążać za procesem, który sam śledziłem i który pokazuje naprawdę dobre wyniki:

 • czytasz materiały dydaktyczne (Książki, dokumenty, filmy itp.
 • tworzysz laboratoria technologiczne (Nie w pełnej skali), aby zagłębić się w szczegóły technologii sieciowych, ich projekty i przypadki użycia
 • ponownie czytasz materiały, aby odświeżyć tematy. Obiecuję, że niektóre z nich będą wyglądać tak, jak widzisz je po raz pierwszy 🙂
 • planujesz egzamin pisemny (zwykle możesz zarezerwować miejsce następnego dnia)
 • zdasz egzamin pisemny
 • ponownie wykonujesz wszystkie laboratoria technologiczne, aby odświeżyć konfigurację oddzielnych technologii
 • przystępujesz do pełnych i rozwiązujących problemy laboratoriów. Radzę tutaj korzystać z co najmniej dwóch różnych dostawców materiałów edukacyjnych. Są cisco360, INE, IPExpert, Nabrik i tak dalej. W przypadku laboratoriów technologicznych nie jest to istotne,ale w przypadku laboratoriów pełnowymiarowych należy skonfigurować wiele różnych kombinacji. Zasada „im więcej, tym lepiej” ma zastosowanie tutaj
 • dokonujesz szybkiej rewizji teorii zgodnie z planem laboratoryjnym swojej ścieżki CCIE, korzystając z powiadomień i filmów wideo
 • planujesz egzamin laboratoryjny (Polityka mówi, że powinieneś zrobić to z wyprzedzeniem co najmniej przez 90 dni, ale jeśli mówimy o stacjonarnym laboratorium (nie mobilnym), zwykle możesz zarezerwować miejsce tylko na następne dni)
 • robisz pełną skalę i rozwiązujesz problemy Labs again
 • zdasz egzamin laboratoryjny

w zależności od poprzedniego śladu i dostępnego czasu przygotowanie zajmuje zwykle około roku i zdać egzamin pisemny i laboratoryjny. Główną zasadą jest zawsze studiowanie zarówno teorii, jak i praktyki jednocześnie. Taka mieszanka pomoże Ci mieć pełny przegląd technologii i rozwiązywania pytań.

zamiast konkluzji

jak mówi Richard Branson: „pieprzyć to, zróbmy to”. I w pełni podzielam to zdanie, ponieważ tylko pracowita praca na tematy CCIE doprowadzi Cię do certyfikatu.

na różnych forach widziałem wiele wątków na temat strategii, kategoryzacji materiałów edukacyjnych, tabel i tak dalej. Moją główną radą jest znalezienie własnej drogi i studiowanie tematów CCIE zamiast bezużytecznej kategoryzacji, planowania i tak dalej. Jak mówi Richard Branson: „pieprzyć to, zróbmy to”. I w pełni podzielam to zdanie, ponieważ tylko pracowita praca na tematy CCIE doprowadzi Cię do certyfikatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.