Dlaczego Ageism w miejscu pracy nadal wydaje się być w porządku

Richard Eisenberg, Next Avenue Editor

Getty

nagłówek na stronie Insights Stanford University Business School wpadł mi ostatnio w oko: „równość w miejscu pracy dla wszystkich! (Chyba, że są stare).”Artykuł opisuje fascynujące badania przeprowadzone przez Michaela Northa z NYU i Ashley Martin ze Stanford, które wykazały, że pracownicy otwarcie sprzeciwiający się rasizmowi i seksizmowi nadal byli uprzedzeni do starszych pracowników.

jak ci naukowcy wyjaśnili w swoim artykule American Psychological Association na temat swoich badań, wiek żyje i źle się czuje w miejscu pracy. Co więcej, North I Martin odkryli po przesłuchaniu 348 osób, że im młodsi byli, tym bardziej prawdopodobne jest, że będą mieli poglądy na starszych pracowników. Małe zaskoczenie, że badanie AARP wykazało, że 78% starszych pracowników widziało lub doświadczyło dyskryminacji ze względu na wiek w miejscu pracy w 2020 r.; w 2018 r. 61% to zrobiło.

aby dowiedzieć się więcej o pojęciach ageist odzwierciedlonych w idei równości dla (prawie) wszystkich, przeprowadziłem niedawno wywiad z North. Najważniejsze informacje z naszej rozmowy:

Następna Aleja: co skłoniło cię do przeprowadzenia badań, które doprowadziły do badania „równość dla (prawie) wszystkich”?

Michael North: właściwie często mnie o to pytają, ponieważ mam trzydzieści lat. Z osobistego punktu widzenia, miałem to doświadczenie, gdy miałem dwadzieścia dwa lata, gdzie byłem asystentem naukowym profesora psychologii, który koordynował badania na temat wieku i mądrości. I powiedział: „będziesz musiał przesłuchiwać ludzi przez dwie godziny. Połowa czasu, kiedy ta osoba będzie miała 30 lat, a połowa czasu, kiedy ta osoba będzie miała 60, 70, 80, a nawet więcej. A kiedy wychodziłem, pamiętam, że myślałem, że nie jest to coś, na co szczególnie czekałem — nie miałem nic przeciwko ludziom po trzydziestce, ale myślałem, że starsze osoby będą nudne.

jak się okazuje, był to dla mnie moment zmieniający życie, ponieważ lubiłem wchodzić w interakcje z tymi wszystkimi grupami. Faktycznie skończyło się na tym, że bardziej podobała mi się interakcja z grupą sixty i above. Po prostu myślałem, że ludzie w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i późniejszych byli bardziej interesujący.

oni też byli bardziej zainteresowani mną. Byli bardziej dociekliwi co do tego, o czym było badanie.

kilka lat później, kiedy składałam podanie na studia podyplomowe z psychologii społecznej, mój wspaniały mentor i ja zaczęliśmy rozmawiać o starzeniu się, starzeniu się i uprzedzeniach opartych na wieku. Powiedziała, że niewielu ludzi skupia się na tym. To jest bardzo pod radarem./ Zgodziliśmy się to zbadać. To naprawdę był punkt wyjścia.

w jaki sposób skupiliście się na tym badaniu i dlaczego?

skupiliśmy się na pomyśle, że starsi dorośli są subtelnie wypychani za drzwi: może się wydawać, że ludzie nie traktują cię poważnie tak bardzo, jak kiedyś. Nie ma Cię na spotkaniach. Może cię namówią. Twoja opinia może zostać pominięta.

istnieje tego rodzaju subtelne napięcie, w którym oczekuje się, że starsi dorośli odsuną się i zejdą z drogi i przestaną tworzyć postrzegany logjam w dystrybucji zasobów, miejsc pracy lub pozycji wpływów, aby młodsze pokolenie mogło dostać swoją kolej.

i czy to prawda w odniesieniu do sposobu, w jaki ludzie postrzegają zarówno starszych mężczyzn, jak i starsze kobiety?

we did an earlier study and found that older women are saved from some of these expectations compared with older men.

Opowiedz mi o korelacjach, które znalazłeś w związku z rasizmem, seksizmem i ageizmem.

Ashley zauważyła wzór w naszych danych we wcześniejszych badaniach. Im więcej ludzi popierało tę ideę, że wszyscy powinni być równi i dążyć do zmniejszenia uprzedzeń wobec tradycyjnie dyskryminowanych grup, tym większa była ta zaskakująca korelacja. Ci, którzy byli bardziej egalitarni-którzy starali się zmniejszyć uprzedzenia wobec tradycyjnie dyskryminowanych grup – rzadziej znosili rasistowskie poglądy i mniej popierali seksistowskie poglądy, ale co dziwne, byli bardziej skłonni popierać poglądy ageistyczne, popierając tę ideę sukcesji; że starsi dorośli powinni ustąpić i zrobić miejsce młodszym pokoleniom.

i odkryłeś, że ten wiek jest bardziej prawdziwy w przypadku młodszych ludzi?

czy jest tak, że im jesteś młodszy, tym bardziej popierasz tę ideę sukcesji? Krótka odpowiedź brzmi: tak.

o jakiej młodości mówimy?

niełatwo na to odpowiedzieć. Po prostu im jesteś młodszy, tym bardziej popierasz te poglądy.

każdy wie, że ludzie nie powinni być rasistami. Ludzie nie powinni być seksistami. Chyba Nie wiem, czy rozumiem, dlaczego nadal wydaje się być w porządku być ageistką?

najbardziej bezpośredni sposób mogę powiedzieć, że jest to ageism jest społecznie akceptowane do punktu, w którym nie jest niczym niezwykłym dla ludzi, aby pominąć to jako uprzedzenie.

myślę, że ludzie dostrzegają pewną „prawdę” wobec wieku, że ” sprawianie, że czuję się młodo, jest normalne. Jeśli chodzisz do lokalnej apteki, to jest to dość społecznie akceptowane, aby zobaczyć kartki urodzinowe z napisem: „Ha ha, jesteś już stary.”

często jestem zaskoczony, jak stand-upowi komicy i późnonarodzeni gospodarze talk show żartują o starszych ludziach. I naprawdę nie było prawdziwej reakcji na robienie tego rodzaju żartów. Nie było tak naprawdę wielkiego, zorganizowanego ruchu na rzecz Praw Obywatelskich, aby temu przeciwdziałać.

jest federalna ustawa o dyskryminacji ze względu na wiek, ale nie jest zbytnio egzekwowana. A sądy go wypatroszyły. Więc pracownicy mogą czuć, że to w porządku być ageist.

Dyskryminacja ze względu na wiek jest obecnie niezwykle trudna do udowodnienia.

zastanów się, ile decyzji o zatrudnieniu, decyzji o zwolnieniu, awansach, podwyżkach i szansach przyznaje się na podstawie tzw. „fit”.”Człowiek, słowo” fit ” jest tak naładowany, jeśli chodzi o wiek, prawda? To hasło.

firmy technologiczne nie mówią wprost, że starzy ludzie nie muszą się ubiegać, ale prawie pod każdym względem tak mówią w opisach stanowisk. Nie wspominając już o ich dołach z piłkami i stołach do piłkarzyków, które mają niektóre z ich miejsc pracy.

mam sześćdziesiąt cztery lata i próbuję postawić się w sytuacji ludzi po dwudziestce i trzydziestce. Rozumiem, dlaczego niektórzy myślą, że starsi ludzie je blokują. Jest wielu starszych pracowników, a kiedy jesteś młody, często chcesz poruszać się po drabinie. Nie wiem, czy nazwałbym to ageist. Nazwałbym to raczej realistycznym spojrzeniem na świat pracy i demografii.

dobrze powiedziane. Dziękuję za sformułowanie tego w ten sposób, bo myślę, że to bardzo ważne, jeśli chcemy rozwiązać ten problem.

tak jak powiedziałeś, istnieją pewne pragmatyczne realia. Myślę, że pytanie brzmi: w jakim stopniu jest to stronniczość, a w jakim nie? To ogromne pytanie i naprawdę trudne do odpowiedzi.

co o tym sądzisz?

wydaje się, że wszystko staje się coraz bardziej konkurencyjne. Jest pewien rodzaj napięcia między starą i nową strażą. Widzę, że jestem młodszy i mówię: „gdyby ci starsi ludzie po prostu zeszli z drogi, uwolniłoby to zasoby i możliwości. Trudno powiedzieć, że to w stu procentach błąd.

powiedziałbym jednak, że to nie takie proste.

jak gospodarka ma się dobrze, młodsi i starsi pracownicy mają się dobrze. Jak gospodarka ma się słabo, wszyscy mają się źle. Pokolenia nie konkurują ze sobą bezpośrednio, choć mogłoby się tak wydawać.

czy starsi pracownicy blokują młodszych pracowników?

gdybyś po prostu pomyślał o tym, jak organizacja zwykle działa, rodzaje ról, w zasadzie, że ktoś w ich pięćdziesiątym lub sześćdziesiątym ma tendencję do robienia są prawdopodobnie zupełnie inne niż ktoś w ich dwudziestym. Praca na poziomie podstawowym znacznie różni się od pracy bardziej menedżerskiej.

jednym z wielkich, błędnych argumentów przeciwko zatrudnianiu starszych pracowników jest przekonanie, że starsi pracownicy nie wykonują tak dobrze, jak młodsi. I jestem pewien, że może się to zdarzyć w niektórych przypadkach, w niektórych branżach lub w niektórych rolach. Ale statystycznie, wydajność pracy nie spada z wiekiem.

co według ciebie jest poglądem ageistycznym na siłę roboczą?

wydaje się naprawdę niesprawiedliwe, aby odrzucić starszą osobę w punkcie widzenia pokoju, ponieważ ” oni już nie wiedzą, jak to działa./ Większość ludzi z sali nie zdaje sobie sprawy, / że ta osoba widziała to samo / w 1979 roku.

i faktycznie pamiętają, co działało, a co nie. i pewnie mają coś do powiedzenia na ten temat. Czy to będzie idealna odpowiedź? Niekoniecznie.

myślę, że to zdrowszy pogląd powiedzieć: „moi starsi już tam byli, muszę się od nich wiele nauczyć. I vice versa. Starszy strażnik nie powinien tak po prostu zwolnić młodszego i powiedzieć, że strzela do twojej pracy.

czy są rzeczy, które pracodawcy mogą zrobić, aby pomóc edukować ludzi, że niektóre postrzeganie starszych pracowników jest błędne?

wydaje mi się, że jeśli jesteś firmą i masz starszych pracowników, którzy chcą zostać i chcą wnieść swój wkład, są sposoby, aby to zrobić.

mam artykuł na ten temat w Harvard Business Review, którego współautorem jest mój przyjaciel Hal Hershfield, który uczy na UCLA. Nazywa się ” cztery sposoby adaptacji do starzejącej się siły roboczej.”

obejmują one takie rzeczy, jak oferowanie elastycznych warunków pracy i wprowadzanie pewnych zmian ergonomicznych.

mówi: zdajemy sobie sprawę, że w starszych pracownikach jest wartość.

czy są rzeczy, które starsi pracownicy mogliby lub powinni robić, które mogłyby pomóc zmienić postrzeganie blokowania i sukcesji?

zrób wszystko, co możesz, aby przyczynić się. Wiem, że to brzmi głupio i oczywiste, ale jeśli starasz się pomóc swoim kolegom, być mentorem, jest to bardzo satysfakcjonujący sposób na wnoszenie wkładu.

jeśli młodsza osoba widzi starszą osobę, która jawnie oddaje lub pomaga młodszemu pokoleniu, starsza osoba jest postrzegana w jeszcze bardziej pozytywny sposób niż w przypadku, gdy osoba w średnim wieku lub młodsza robi to samo.

czy w miejscu pracy będzie mniej ageizmu i dlaczego powinniśmy?

jestem optymistką. Jeśli żyjesz, starzejesz się. Niezależnie od tego, czy chodzi o pracę, społeczność czy rodzinę, okazywanie empatii międzypokoleniowej jest bardzo ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.