empatia postaci-dlaczego jest ważna i jak to zrobić

jeśli chcesz, aby twój bohater rezonował z czytelnikami, musisz sprawić, by im zależało. Tworzenie empatii dla głównego bohatera nie zawsze jest łatwe, ale ma kluczowe znaczenie dla sukcesu Twojej książki.

Jak to zrobić? Oto kilka pomocnych wskazówek:

daj swojej postaci cenne cechy

jeśli chcesz, aby czytelnicy polubili twojego bohatera, musisz nadać im cechy, które my, jako społeczeństwo, ogólnie postrzegamy jako pozytywne i pożądane. Odwaga, lojalność, hojność, życzliwość, humor i przebaczenie to cechy, które podziwiamy u innych. Jeśli twój bohater wyświetla te, będziemy ogrzać się do nich szybko. Upewnij się, że robisz to najpierw, zanim pozwolisz postaci podjąć złą decyzję lub wybór, który negatywnie wpływa na innych.

Daj swoje umiejętności postaci

sprawienie, aby Twoja postać była w czymś dobra, to kolejny sposób, aby pomóc czytelnikom wczuć się w nie. Pokaż czytelnikom swoje pasje i zdolności do pewnych rzeczy; może to być szczególnie dobre w ich pracy lub hobby, w którym się wyróżniają.

niech twoja postać będzie traktowana niesprawiedliwie

jednym z fantastycznych sposobów na zwiększenie empatii postaci jest stworzenie sytuacji, w której jest ona źle traktowana. Może są oskarżeni o coś, czego nie zrobili? Może są obwiniane bez powodu lub uciskane przez inną postać. Sprawi to, że czytelnicy poczują się przed nimi ochronni lub oburzeni – będą czuli się źle dla twojej postaci, a zatem bardziej wczują się w nich.

spraw, aby cel twojej postaci był szlachetny

każdy dobry gawędziarz wie, że bohaterowie muszą mieć cel, do którego dążą. Uczyń ten cel czymś, co jest powszechnie rozumiane, a pomoże czytelnikom bardziej im się podobać i poczuć, jakby dzielili zrozumienie świata.

umieść ich w niebezpiecznej sytuacji

jeśli twoja postać nagle wpadnie w niebezpieczeństwo, Twój czytelnik zacznie kibicować im, aby przeszli przez to bez szwanku. Można też stworzyć scenariusz, w którym dzieje się z nimi coś strasznego, a oni są w żałobie lub próbują przezwyciężyć stratę. Wszyscy doświadczyliśmy złych rzeczy w naszym życiu, a twoja postać przez nie przechodzi, pomoże czytelnikom rezonować z nimi bardziej.

spraw, aby były wyjątkowe i ekscytujące

twoja postać musi mieć wyjątkowe cechy i być trochę dziwaczna lub robić rzeczy, które są nieco poza ścianą, aby przyciągnąć uwagę czytelnika. Upewnij się, że przyciągasz uwagę czytelnika, pozwalając swojemu bohaterowi działać niezwykle.

spraw, aby zmierzyli się ze swoimi lękami, pokonali przeszkody i wprowadzili zmiany

wszyscy przechodzimy przez życie, stawiając czoła niepowodzeniom i pokonując wyzwania; wszyscy mamy rzeczy, które chcielibyśmy zmienić w sobie, aby być lepszymi. Dając swojej postaci podobne zmagania, stworzysz wielką empatię wśród czytelników i upewnisz się, że dbają o to, co dzieje się z nimi w miarę rozwoju historii.

korzystając z powyższych technik, możesz zachęcić czytelników do angażowania się i wczuwania się w swoje postacie. Więc następnym razem, gdy pracujesz nad rozwojem postaci, użyj powyższego, aby cię poprowadzić. Powodzenia!

bethany cadman
Bethany Cadman – bethanycadman.co.uk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.