jak sprawić, by akceptacja zmian stała się częścią kultury pracy

po tym, jak organizacje przeżywają okres wielkich zmian, naturalną skłonnością jest poświęcanie dużo czasu i energii na zapewnienie ludziom, że zmiana się skończyła, a przyszłość będzie stabilna. Chociaż takie podejście może wydawać się najbardziej logicznym krokiem do powrotu ludzi do produktywności, rzeczywistość jest taka, że nic nigdy naprawdę się nie stabilizuje-a jeśli tak, to stagnuje. Więc zamiast spędzać czas na przekonywaniu ludzi, że nie będzie już żadnych zmian, dlaczego nie przeformułować rozmowy i nauczyć ludzi, jak pogodzić się ze zmianami?

doskonale wiemy, że otoczenie stale się zmienia, a organizacje muszą być zawsze otwarte na zmiany, aby nadążyć za konkurencją lub wyprzedzać trendy i wymagania rynku. A ponieważ organizacje muszą się zmieniać, ludzie muszą się zmienić, aby pozostać na bieżąco w organizacji. W niedawnym webinarium # SmartTalkHR mówiłem o tym, jak usunąć chaos ze zmian i ułatwić zmiany pracownikom. Webinarium w całości można obejrzeć tutaj.

większość organizacji nie uczy pracowników, jak radzić sobie ze zmianami. Jeśli Twoja organizacja nadal zapewnia ludzi, że zmiana się skończyła, oto kilka sugestii dotyczących zmiany.

Zmiana naszych przekonań na temat zmian

zanim będziemy mogli mieć nadzieję, że ludzie poczują się bardziej komfortowo ze zmianą, musimy zrozumieć dynamikę między ludźmi a zmianą. Oto kilka rzeczy, które wiemy o zmianie, które pomogą nam zrozumieć, jak zarządzać naszymi reakcjami na nią i nauczyć innych, aby zmieniali swoje przekonania na temat zmiany:

  • ludzie niekoniecznie są odporni na zmiany
  • środowisko silnie wpływa na zdolność do zmiany
  • nawyki są łatwe dla mózgu
  • emocje pchają nas do zmiany
  • Zmiana czasami wymaga zmiany
  • ludzie lubią wierzyć, że mają kontrolę

ludzie niekoniecznie są odporni na zmiany

bierzemy ślub, mamy dzieci, zmieniamy pracę, przeprowadzamy się, wychodzimy kupić nowy samochód. Niektórzy przeprowadzają się do nowych miast, nowych państw, nowych krajów. Wybieramy wszystkie te zmiany i akceptujemy je jako pozytywne elementy w naszym życiu. Jeśli nadal wierzymy, że ludzie opierają się zmianom, dlaczego tak często wybieramy zmiany?

środowisko ma duży wpływ na zdolność do zmiany

wiemy, jak wpływowe może być środowisko. Na przykład, jeśli staramy się pomóc komuś uzależnieniu, mamy tendencję do wyciągania go z jego obecnego otoczenia, ponieważ wiemy, że środowisko często wspiera jego uzależnienie. To samo dotyczy innych rodzajów zmian. Jeśli chcemy dokonać zmiany, musimy spojrzeć na środowisko i zapytać: „co w środowisku ma wpływ na osobę, która robi to, co robi, tak jak zawsze to robiła?”Innymi słowy, co utrudnia zmianę?

nawyki są łatwe dla mózgu

gdy tylko zachowanie staje się automatyczne, ta część decyzyjna mózgu przechodzi w tryb uśpienia i automatycznie włącza się pilot. Oczywiście może to być prawdziwa zaleta, ponieważ oznacza to, że masz dużo energii mentalnej, aby poświęcić się czemuś innemu. Dlatego naprawdę łatwo jest jechać znajomą trasą do domu i skupić się na czymś innym, jak rozmowa z przyjacielem lub śpiewanie ulubionych piosenek w radiu. Ponieważ jest to nawykowe, nie musisz już o tym zbytnio myśleć.

emocje pchają nas do zmiany

wszyscy lubimy myśleć, że jesteśmy logiczni, ale emocje są w rzeczywistości dużą częścią zmian. Myślę, że najlepszym przykładem, jaki kiedykolwiek słyszałem, jest książka ” hipoteza Szczęścia.”autorstwa Jonathana Haidta. Używa analogii, że słoń jest emocjonalną częścią naszego mózgu, a ktoś, kto siedzi na słoniu z lejcami, jest racjonalną częścią naszego mózgu. Mówi, że jeździec, logiczna i racjonalna część naszego mózgu, może mieć lejce do słonia, ale jeśli słoń nie zgadza się, w którą stronę iść, słoń zawsze wygrywa. Dlatego czasami robimy rzeczy, których logika mówi nam, że nie powinniśmy robić, ponieważ słoń, część emocjonalna, jest większa.

„nie myślimy o maszynach, czujemy maszyny, które myślą”

Antonio Damsio

Zmiana czasami wymaga zmiany

aby zaakceptować zmianę, najpierw musimy zaakceptować założenie, że zmiana jest normalna, a nie coś obcego lub niesprawiedliwie narzuconego. Zmiana musi być akceptowaną częścią życia i normalną częścią kultury pracy. Kiedy zmiana jest celebrowana i zachęcana, ludzie przestają szukać tych czasów, kiedy Zmiana się skończy. Zamiast tego akceptują zmiany i dostosowują się do nich jako do normalnego przebiegu działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.