jak zaprojektować wokół patentu, aby uniknąć naruszenia

czasami wynalazcy wpadają na pomysł na nowy produkt. Jednak ku ich zaskoczeniu odkrywają, że ktoś inny ma już patent na to.

ponieważ nowe produkty są wynikiem twórczego umysłu i umysłu mającego nieskończone granice, można by pomyśleć, że ten scenariusz rzadko się zdarza. Rzeczywistość jest taka, że zdarza się to dość często jako konsekwencja większości innowacji produktowych przyrostowych na to, co jest już znane i / lub brak poszukiwania patentów i należytej staranności.

dobra wiadomość jest taka, że jeśli produkt jest świetną okazją biznesową, a czas i pieniądze zostały już zainwestowane w wprowadzenie produktu na rynek, nadal jest miejsce na działanie dla wynalazcy.

jedną z rzeczy wartych rozważenia jest to, czy można zmienić jedną lub więcej cech produktu, aby uniknąć patentu i zarzutów naruszenia przez właściciela patentu. Jest to również znane jako projektowanie wokół lub wymyślanie wokół patentu.

niektórzy mogą pomyśleć, że wystarczy spojrzeć na zdjęcia opatentowanego produktu i upewnić się, że wyglądają inaczej. Nie jest. Samo oglądanie zdjęć jest częstym błędem i niestety nie nadaje się do projektowania wokół patentu z ufnością.

patenty mają kilka sekcji, w tym opis, roszczenia i zdjęcia. O tym, co jest objęte patentem decyduje pisemny tekst twierdzeń, a nie same zdjęcia czy konkretne przykłady w opisie, dlatego tak ważne jest przeczytanie twierdzeń.

uproszczone zastrzeżenie patentowe obejmujące produkt może być napisane w następujący sposób.

produkt zawierający:

  • funkcja a;
  • funkcja B;
  • funkcja C; i
  • funkcja D.

mówiąc prościej, komercjalizacja produktu narusza zastrzeżenie 1, jeśli produkt ma wszystkie funkcje A, B, C i D.

fakt, że produkt ma coś dodatkowego, takiego jak funkcja E, nie unika naruszenia.

pominięcie jednego z A, B, C lub D w produkcie jest bardzo dobrym krokiem w kierunku projektowania wokół patentu i unikania naruszenia. Im więcej funkcji zostanie pominiętych, tym bardziej produkt będzie oddalony od roszczenia.

zastąpienie jednego z A, B, C lub D wariacją / zmianą, np. A’, B’, C’ lub D’, jest kolejnym projektem wokół strategii, który może uniknąć naruszenia. Aby zwiększyć szanse na obejście patentu, zaleca się wybranie odmiany, która ma istotny wpływ na sposób działania produktu lub nie była oczywista dla czytelnika, gdy patent został opublikowany. Ponownie, wybierając więcej niż jedną odmianę, jeśli to możliwe, aby umieścić dodatkową odległość między nowym produktem a patentem.

jeśli chcesz kontynuować zamierzoną komercjalizację niezmodyfikowanego produktu, możesz spróbować podważyć Ważność patentu, lokalizując dokumenty, które ujawniają zgłoszony produkt za pomocą A, B, C i D i które zostały opublikowane przed datą zgłoszenia patentu.

inną opcją wartą rozważenia jest zwrócenie się do właściciela patentu i poproszenie o pozwolenie, tj. licencję, na komercjalizację produktu w zamian za opłatę licencyjną.

powyższy projekt dotyczący sugestii ma charakter wyłącznie ogólnych wskazówek i nie ma na celu zastąpienia właściwej porady prawnej. Jeśli potrzebujesz analizy naruszeń, porady lub pomocy w poszukiwaniu dokumentów niszczących Ważność, skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.