Making investments in Saudi Arabia

rosnąca liczba zagranicznych osób i rezydentów emigrantów zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z inwestowania w Arabii Saudyjskiej, z rosnącą gamą pojazdów inwestycyjnych do wyboru. Ten pomocny przewodnik wyjaśnia wszystko.

Inwestycje zagraniczne w Arabii Saudyjskiej były historycznie zachowaniem międzynarodowych koncernów z głębokimi kieszeniami i wielkimi planami dla Królestwa. Jednak nowe i ekscytujące opcje inwestowania są dostępne dla doświadczonych, przedsiębiorczych emigrantów w obszarach takich jak nieruchomości, start-upy i fundusze inwestycyjne.

podnosimy pokrywkę na co, gdzie, kiedy i jak inwestować w Arabii Saudyjskiej. Ten przewodnik zawiera następujące informacje:

 • Inwestycje w Arabii Saudyjskiej
 • Inwestycje w konta oszczędnościowe w Arabii Saudyjskiej
 • inwestycje emerytalne w Arabii Saudyjskiej
 • Inwestycje w nieruchomości w Arabii Saudyjskiej
 • inwestycje biznesowe w Arabii Saudyjskiej
 • Fundusze Inwestycyjne w Arabii Saudyjskiej
 • inwestowanie w akcje i udziały w Arabia Saudyjska
 • inwestycje offshore w Arabii Saudyjskiej
 • Inne formy inwestowania w Arabii Saudyjskiej
 • podatek od inwestycji w Arabii Saudyjskiej
 • jak mądrze inwestować w Arabii Saudyjskiej
 • Doradztwo Inwestycyjne w Arabii Saudyjskiej Arabia
 • Przydatne zasoby

Inwestycje w Arabii Saudyjskiej

Inwestycje w Arabii Saudyjskiej to duży biznes. W rzeczywistości w 2018 r. Królestwo otrzymało ogromne 13 miliardów SRP w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych. Zajmuje również 41. miejsce w globalnym indeksie atrakcyjności kraju dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Ale to tylko część historii.

Banknoty rialu saudyjskiego w maszynie liczącej

zgodnie ze swoją długoterminową strategią gospodarczą rząd Arabii Saudyjskiej chce przyciągnąć większe inwestycje zagraniczne w sektorach wschodzących. Obejmuje to logistykę, zdrowie, edukację, infrastrukturę, rozrywkę, czystą energię, obronę, turystykę i górnictwo. Zasadniczo chodzi o dywersyfikację gospodarki od ropy naftowej.

Saudyjska Giełda Papierów Wartościowych otworzyła swoje podwoje dla zagranicznych inwestorów instytucjonalnych w połowie 2015 roku. Ponadto osoby niebędące obywatelami Arabii Saudyjskiej mogą (pod warunkiem uzyskania zgody Ministerstwa Mieszkalnictwa) kupić nieruchomość. Ponadto przedsiębiorczy ekosystem rośnie w siłę. Na przykład Królestwo przyjmuje w 100% firmy będące własnością zagraniczną. „Sektor finansowy jest otwarty i oferuje szereg opcji”, według Heritage Foundation, która opracowuje roczny indeks Wolności Gospodarczej. „Bez wymaganego minimalnego kapitału Proces rozpoczęcia działalności został również stosunkowo usprawniony”, dodaje.

wszystko to opiera się na stabilnej gospodarce (choć narażonej na regionalne wydarzenia geopolityczne), skonsolidowanych finansach i dobrze uregulowanym systemie bankowym. Fakt, że Królestwo jest sklasyfikowane jako 91. najbardziej wolna gospodarka na świecie, wskazuje, że wciąż jest wiele do zrobienia; na przykład w takich dziedzinach, jak ramy prawne dotyczące rozwiązywania sporów handlowych i rozwiązywania problemów związanych z przejrzystością w takich dziedzinach, jak prawodawstwo dotyczące własności intelektualnej. Arabia Saudyjska jest jednak krajem możliwości, w którym mantra” ten, kto ośmiela się wygrać ” ma bardzo duże zastosowanie.

konta oszczędnościowe inwestycje w Arabii Saudyjskiej

banki saudyjskie oferują szereg rachunków bieżących, oszczędnościowych i depozytowych dla emigrantów. Należą do nich SABB, Samba, Bank Albilad, Alawwal Bank, Riyad Bank, Banque Saudi Fransi, Arab National Bank (ANB), Saudi Investment Bank i MEEM. Sprawdź souqalmal, aby porównać różne konta, dowiedzieć się o kryteriach kwalifikowalności, koszty i procedury otwierania konta.

Zbliżenie saudyjskiego Rial note

inwestycje emerytalne w Arabii Saudyjskiej

emigranci w Arabii Saudyjskiej nie muszą legalnie płacić do państwowego systemu ubezpieczeń społecznych. W rzeczywistości często zdarza się, że emigranci przyczyniają się do systemu emerytalnego swojego pracodawcy. Ponadto niektórzy emigranci decydują się nadal wnosić wkład do systemów ubezpieczeń społecznych w swoim kraju pochodzenia. Alternatywnie mogą wybrać prywatnego dostawcę świadczeń emerytalnych.

Inwestycje w nieruchomości w Arabii Saudyjskiej

Rynek nieruchomości w Arabii Saudyjskiej rozwija się i ewoluuje. Stanowi on obecnie około 5% PKB państwa, jednak rząd chce, aby liczba ta podwoiła się w ciągu najbliższych kilku lat. Ceny nieruchomości wzrosły w ostatniej dekadzie, gdy popyt przewyższał podaż (głównie w dużych miastach), a gospodarka rosła stabilnie i silnie.

nowoczesna Panorama Rijadu
Rijadu

ceny są teraz chłodne, ponieważ nowe mieszkania wchodzą na rynek i szerszy wzrost gospodarczy spowalnia. Globalny Indeks cen nieruchomości w Arabii Saudyjskiej w trzecim kwartale 2018 r., opracowany przez firmę doradczą Knight Frank, odnotował spadek cen w Arabii Saudyjskiej o 3,7% w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r., co czyni ją krajem o najgorszych wynikach w tym indeksie.

Rijad, Dżudda i Dammam są najbardziej rozwiniętymi rynkami nieruchomości w kraju (i są tam, gdzie większość emigrantów mieszka i pracuje). Nowe inwestycje mieszkaniowe, od tanich domów po luksusowe mieszkania, powstają w trzech miastach. Tymczasem ogromne nowe projekty transportu miejskiego, takie jak Metro w Rijadzie, powinny podnieść ceny nieruchomości; zwłaszcza w okolicach stacji.

prawo własności w Arabii Saudyjskiej

zgodnie z Prawem saudyjskim mieszkańcy emigrantów mogą kupić nieruchomość; chociaż nie ziemię. Jednak nieruchomość musi być głównym miejscem zamieszkania, nie tylko dla inwestycji. Święte miasta Mekki i Medyny są niedostępne dla wszystkich zagranicznych inwestorów i emigrantów. Chociaż nie są dostępne Najnowsze dane na temat własności domu expat w Arabii Saudyjskiej, anegdotycznie, większość nie decyduje się na zakup. Dzieje się tak dlatego, że zdecydowana większość emigrantów ma zapewnione mieszkania w swoich umowach.

typowe osiedle mieszkaniowe w Arabii Saudyjskiej
emigranci często mieszkają w osiedlach mieszkaniowych, takich jak ten

inwestowanie w nieruchomości w Arabii Saudyjskiej jest ćwiczeniem cierpliwości. Pierwszym krokiem jest uzyskanie pozwolenia od Ministerstwa Mieszkalnictwa. Może to potrwać nawet rok. Cena jest następnie negocjowana między kupującym, sprzedającym i pośrednikiem, takim jak prawnik i/lub broker. Po wynegocjowaniu prywatnej umowy zakupu inwestor uzyska potwierdzenie od lokalnego sądu szariatu, że sprzedawca jest właścicielem nieruchomości. Przeniesienie własności jest następnie rejestrowane, a Sąd stempluje dokument tytułowy, aby wskazać prawne przeniesienie własności.

uzyskanie kredytu hipotecznego w Arabii Saudyjskiej

dwanaście Lokalnych banków oferuje obecnie kredyty hipoteczne dla emigrantów. Są to: Al Rajhi Bank, Alinma Bank, Arab National Bank, Bank Al Jazira, Bank Albilad, Banque Saudi Fransi, National Commercial Bank (KBC), Riyad Bank, SABB, Saudi Investment Bank, Samba i Alawwal Bank. Sprawdź Souqalmal dla najlepszych ofert.

kredyt hipoteczny w Arabii Saudyjskiej

a także twoje dochody, saudyjski bank, oceniając kwalifikowalność kredytu hipotecznego, prawdopodobnie weźmie pod uwagę status i reputację Twojego pracodawcy. Ogólna zasada jest taka, że im większa i bardziej stabilna firma, tym lepiej. Po zatwierdzeniu kredytu hipotecznego bank Zwykle odlicza miesięczne płatności za pomocą polecenia zapłaty z twojego konta płacowego.

Większość ludności Królestwa mieszka w Rijadzie, Dżuddzie lub Dammamie; dlatego mają one na ogół najwyższe ceny. Ekskluzywny dom z trzema sypialniami w Rijadzie może kosztować $800,000. Albo możesz zrobić luksusowe mieszkanie za około $300,000. Jak w każdym kraju, należy pamiętać, aby stosować zdrowy rozsądek przy zakupie nieruchomości w Arabii Saudyjskiej. Na przykład wynajmij dobrego prawnika i wynajmij dobrego tłumacza; ponieważ większość dokumentów będzie w języku arabskim. Ponadto wykonaj własne badania due diligence i badania rynku. Zauważ, że niektórzy inwestorzy stracili pieniądze na wstrzymanych projektach mieszkaniowych po tym, jak deweloper stał się niewypłacalny.

inwestycje biznesowe w Arabii Saudyjskiej

„jesteśmy otwarci na biznes”. To jest przesłanie saudyjskiego rządu do zagranicznych inwestorów. Jak niemal wszędzie, rzeczywistość jest jednak nieco mniej prosta. Tak, cudzoziemcy mogą (i robią) inwestować we wszystkich dziedzinach gospodarki Królestwa, z wyjątkiem ropy naftowej i górnictwa. Jednak kraj ten zajmuje 92. miejsce na 190 krajów w rankingu Banku Światowego Doing Business index 2019. Sugeruje to, że dla zagranicznych inwestorów nie jest to zwykła żegluga.

jeśli jesteś przedsiębiorcą, nie zabraknie Ci porad i pomocy. Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) stanowią około jednej piątej krajowego PKB. Do 2030 roku rząd chce, aby ta liczba wynosiła 35%. W raporcie Global Entrepreneurship Monitor 2019 około trzy czwarte ankietowanych w Arabii Saudyjskiej widziało dobre możliwości rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej; w rzeczywistości był to drugi najwyższy wynik spośród 49 badanych krajów.

procedury zakładania działalności gospodarczej

procedury zakładania działalności gospodarczej stają się coraz bardziej usprawnione, a przedsiębiorcy mogą liczyć na wszelkiego rodzaju pomoc i porady. Aby uzyskać doradztwo w zakresie finansowania i wsparcia w zakresie marketingu i eksportu, skontaktuj się z urzędem małych i Średnich Przedsiębiorstw. Sprawdź również Meras, program, który oferuje stronę internetową i ogólnopolską sieć punktów kompleksowej obsługi dla początkujących przedsiębiorców.

Centrum Usług Inwestycyjnych Saudi Arabian General Investment Authority (SAGIA) jest również bardzo pomocne. Wydaje licencje handlowe i może doradzić w sprawie innych formalności dla zagranicznych inwestorów w Królestwie, w tym wiz. Inwestorzy zagraniczni w Arabii Saudyjskiej wybierają spośród trzech struktur korporacyjnych, w następujący sposób:

 • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (LLC): minimalny kapitał początkowy SR500,000. Musi mieć co najmniej dwóch udziałowców (żaden z nich nie musi być saudyjski); LLC podlega również corocznemu audytowi;
 • Oddział: otwarty dla firm zagranicznych do prowadzenia działalności handlowej. Spółka dominująca przejmuje pełną odpowiedzialność. Minimalny kapitał początkowy SR500,000. Struktura ta jest łatwiejsza do utworzenia niż LLC, ponieważ nie ma Statutu do zatwierdzenia;
 • Przedstawicielstwo: może być Biurem Techniczno-naukowym (TSO); poprzez które producent może zapewnić wsparcie techniczne na lokalnym rynku za pośrednictwem dystrybutora. Nie może prowadzić działalności komercyjnej ani zarabiać. Lub tymczasowa rejestracja firmy( TC); krótkoterminowa działalność gospodarcza założona w celu określonej umowy rządowej.

Fundusze Inwestycyjne w Arabii Saudyjskiej

zgodnie z Investopedia, fundusz inwestycyjny jest zdefiniowany jako ” podaż kapitału należącego do wielu inwestorów wykorzystywanych do zbiorowego zakupu papierów wartościowych, podczas gdy każdy inwestor zachowuje własność i kontrolę nad własnymi akcjami.”Fundusz inwestycyjny zapewnia szerszy wybór możliwości inwestycyjnych, większą wiedzę w zakresie zarządzania i niższe opłaty inwestycyjne, niż inwestorzy mogą uzyskać samodzielnie, dodaje.

rodzaje funduszy inwestycyjnych dostępne dla inwestorów zagranicznych i emigrantów w Arabii Saudyjskiej obejmują fundusze inwestycyjne, fundusze giełdowe (ETF) i obligacje. Jadwiga Investment zarządza szeregiem funduszy inwestycyjnych zgodnie z apetytem i profilem inwestorów na ryzyko. Riyad Capital oferuje usługi transakcyjne na rynkach sukuk (islamskich obligacji), ETF i obligacji. Tymczasem Al Rajhi Capital oferuje kompleksowy portfel zarządzanych funduszy inwestycyjnych. Fundusz HSBC Global Equity Index inwestuje w akcje zgodne z globalnym szariatem. Każdy z nich będzie w stanie zaoferować porady na temat tego, jak inwestować, ile inwestować, a także kosztów, ryzyka i prawdopodobnych zysków; wszystko oparte oczywiście na apetycie na ryzyko.

w kwietniu 2019 r.Arabia Saudyjska ogłosiła, że otworzy swój rynek obligacji skarbowych dla Inwestorów Indywidualnych; w celu rozwijania kultury Oszczędzania. Rząd sukuk, czyli Islamskie obligacje, będą sprzedawane w porcjach SR1,000, a nie w milionach SR1 wcześniej oferowanych. Dodatkowo Królestwo obniżyło opłaty i prowizje handlowe na lokalnym rynku obligacji, aby stymulować handel.

inwestowanie w akcje i udziały w Arabii Saudyjskiej

Saudyjska Giełda Papierów wartościowych jest największym rynkiem kapitałowym na Bliskim Wschodzie. Na koniec 2018 r. całkowita kapitalizacja wyniosła 1,85 biliona SR1.85; wzrost o 10% w stosunku do wartości z końca 2017 r. Dodatkowo zagraniczne firmy mogą handlować na giełdzie; są one uprawnione do nabycia do 49% własności dowolnej spółki notowanej na giełdzie. Jednak osoby zagraniczne nie mogą.

większość inwestorów instytucjonalnych korzysta z usług brokera lub banku inwestycyjnego, takiego jak Morgan Stanley lub Credit Suisse, aby inwestować na Saudyjskiej Giełdzie Papierów wartościowych. W 2016 roku Urząd rynku kapitałowego uruchomił Fundusz Obrotu Nieruchomościami (REIT) na Saudyjskiej Giełdzie Papierów wartościowych. Inwestorzy zagraniczni niebędący rezydentami mogą teraz handlować Reitami na giełdzie.

inwestycje Offshore w Arabii Saudyjskiej

w przeciwieństwie do niektórych innych jurysdykcji międzynarodowych, Arabia Saudyjska Nie oferuje żadnego rodzaju Offshore investment vehicle ani Saudyjczykom, ani nie-Saudyjczykom.

podatek od inwestycji w Arabii Saudyjskiej

w Arabii Saudyjskiej nie ma podatku dochodowego od osób fizycznych. Przykładami dochodu podlegającego opodatkowaniu dla emigrantów są podatek dochodowy pobierany od udziału cudzoziemca w Saudyjskiej korporacji będącej rezydentem; chyba że korporacja jest przedmiotem obrotu na giełdzie, w którym to przypadku stosuje się zakat, formę podatku Islamskiego.

zbycie udziałów w spółce będącej rezydentem wiąże się z podatkiem od zysków kapitałowych w wysokości 20%. Zyski kapitałowe ze zbycia akcji spółki notowanej na giełdzie wynoszą zero, jeżeli akcje zostały nabyte po 2004 roku. Podatek dochodowy od osób prawnych jest pobierany w wysokości 20% dochodu. Ponadto w Arabii Saudyjskiej nie ma podatku kapitałowego, opłaty skarbowej, podatku od nieruchomości ani podatku od spadków. Deloitte publikuje świetny przegląd saudyjskiego systemu podatkowego.

jak mądrze inwestować w Arabii Saudyjskiej

inwestowanie w Arabii Saudyjskiej może się bardzo różnić od tego, do czego jesteś przyzwyczajony; chociaż obowiązują te same podstawowe zasady. Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy inwestowaniu w Arabii Saudyjskiej to:

 • jakie możliwości inwestycyjne są dostępne jako obcokrajowiec lub rezydent expat?
 • czy zmienią się przepisy dotyczące inwestycji zagranicznych?
 • czy inwestycje zagraniczne są prawnie chronione?
 • czy są jakieś zachęty do przyciągania inwestycji zagranicznych (np. kredytów)?
 • czy Twoja stolica może być repatriowana z Królestwa?
 • jak środowisko geopolityczne wpływa na rynek?
 • czy kraj jest stabilny politycznie?
 • czy waluta jest stabilna?
 • jak rozwinięty jest system bankowo-finansowy?
 • czy rozumiesz konsekwencje nowego prawa upadłościowego?

Podsumowując: odrób pracę domową. Ponadto współpracuj z ludźmi na miejscu, którzy mogą udzielać dokładnych, bezstronnych porad.

Doradztwo Inwestycyjne w Arabii Saudyjskiej

większość inwestorów zagranicznych zwraca się do agencji rządowych, takich jak SAGIA i Ministerstwo Handlu i Inwestycji, jako punkt wyjścia do doradztwa i pomocy. Z drugiej strony możesz skorzystać z usług prawnika, który poprowadzi Cię przez regulamin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.