Zniszcz swój dług w 10 (nie tak łatwo) krokach

dług to łatwa pułapka i trudne miejsce do ucieczki. Jeśli zgromadziłeś dług na wielu kartach kredytowych i kontach sklepowych, zdecydowanie zaleca się podjęcie strategii redukcji długu, aby wyeliminować niezabezpieczony dług. Podczas gdy obsługujesz wysoko oprocentowany, niezabezpieczony dług, prawie niemożliwe jest rozpoczęcie oszczędzania, zbudowanie funduszu awaryjnego i długoterminowe inwestycje.

oto kilka wskazówek, jak zmniejszyć i ostatecznie wyeliminować dług:

  • Zatrzymaj zakupy. Chociaż to nie pozwoli Ci wyjść z długów, jest to pierwszy krok do zapewnienia, że sytuacja nie pogarsza się dalej. To prawie niemożliwe, aby wgniecenie w długu, jeśli nadal wydawać. Niezależnie od tego, czy wyciąłeś Karty kredytowe, zamroziłeś je, czy zamknąłeś w sejfie, zainstaluj mechanizmy, aby nie skusić się na dalsze wydatki.
  • Zrób listę wszystkich swoich pożyczek, długów i informacji o koncie, wraz z obowiązującymi stopami procentowymi i terminami płatności.
  • przygotuj szczegółowy miesięczny budżet, który uwzględnia wszystkie ukryte koszty, takie jak opłaty parkingowe, napiwki, kawa w biegu, przejazdy Uberem i posiłki. Wypracuj sposób na zmniejszenie miesięcznych wydatków o co najmniej 10%. Aby to zrobić, być może będziesz musiał być bezwzględny. Zastanów się nad sposobami zmniejszenia wydatków, takich jak DStv, miesięczne subskrypcje i członkostwo w siłowni poprzez obniżenie do mniejszych bukietów lub pakietów.
  • użyj kalkulatora redukcji zadłużenia, aby opracować plan płatności, który działa dla Ciebie. Istnieje wiele darmowych internetowych kalkulatorów redukcji długu dostępnych do wyboru. Wprowadź wszystkie informacje o długu i pozwól oprogramowaniu obliczyć plan płatności, który działa dla Ciebie. (Patrz poniżej, aby uzyskać więcej informacji na temat Śnieżka kontra lawina podejście do redukcji zadłużenia.
  • nawet jeśli nie jesteś zbieraczem, są szanse, że masz rzeczy, które możesz sprzedać za gotówkę. Każdy cent naprawdę się liczy, więc postaraj się sprzedać wszystko, czego już nie używasz. Użyj gotówki, aby dokonać płatności ryczałtowych na spłatę długu.
  • Zarabiaj więcej. Łatwiej to powiedzieć niż zrobić i może wymagać kreatywnego myślenia. Oprócz negocjowania podwyżki z pracodawcą, rozważ zarabianie na swoim hobby, kelnerstwo, pracę promocyjną po godzinach i w weekendy lub korepetycje. Gig economy jest idealny do generowania dochodów po godzinach.
  • wykorzystaj wszelkie premie lub zwroty podatku do uregulowania długu. Nie daj się pokusić, aby wydać żadnych finansowych wiatrów na zakup większej ilości rzeczy. Pamiętaj, że ten sposób życia nie jest wieczny. Jesteś po prostu stosując krótkoterminową strategię, aby wydostać się z długu i na drodze do wolności finansowej.
  • świętuj małe sukcesy po drodze. Kiedy spłacasz dług, nie bój się nagradzać siebie za osiągnięcie celu.
  • po opłaceniu konta zamknij je i zobowiązaj się do korzystania z gotówki tylko w przyszłości.
  • po uregulowaniu całego zadłużenia zacznij kierować swoje pieniądze na budowę funduszu ratunkowego o wartości od trzech do sześciu miesięcy.

ważne jest, aby zrozumieć różnicę między „dobrym długiem” a „złym długiem”. Dobry dług, taki jak niskooprocentowany kredyt studencki lub kredyt mieszkaniowy, jest długiem wymaganym do zapłaty za duże przedmioty, na które w przeciwnym razie nie byłoby go stać.

pożyczenie pieniędzy na zakup skromnego domu lub na dalszą edukację jest uważane za dobry dług.

jednak dług zaciągnięty na zakup nowych pojazdów, ubrań, materiałów eksploatacyjnych i innych towarów i usług jest na ogół kosztownym długiem (wysokie odsetki), który nie jest trwały w dłuższej perspektywie.

wybierając strategię redukcji zadłużenia, można wziąć pod uwagę dwa główne podejścia:

podejście Snowball: ta metoda polega na spłaceniu najpierw najniższych sald, aby dać Ci „szybkie wygrane” na początku planu redukcji długu. Spłata jednego małego długu szybko da ci trochę rozpędu na początku, który może cię zachęcić i zmotywować. Główną zaletą tego podejścia jest psychologiczny efekt wcześniejszego spłacenia szeregu małych długów. Minusem jest to, że ta metoda może skończyć się droższe, jak niekoniecznie spłacają swój najdroższy dług pierwszy.

: Takie podejście polega na spłacaniu długu z najwyższym odsetkiem. Może to potrwać dłużej, aby zobaczyć swój pierwszy kredyt całkowicie spłacone, ale jest to najtańszy sposób na wyeliminowanie długu. Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest uszeregowanie długu od najwyższego do najniższego oprocentowania i rozpoczęcie walki z najdroższym zadłużeniem. Spowoduje to, że szybciej wyjdziesz z długu i zapłacisz jak najmniej odsetek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.